گپ فیلم - « جان سخت » 30 ساله شد / نگاهی به تاریخچه این فیلم در سینما

« جان سخت » 30 ساله شد / نگاهی به تاریخچه این فیلم در سینما

« جان سخت » 30 ساله شد / نگاهی به تاریخچه این فیلم در سینما

 

فیلم به یادماندنی «جان سخت» با بازی بروس ویلیس سی‌امین سالگردش را جشن گرفت.

به گزارش مووی مگ به نقل از مهر، کمپانی فاکس قرن بیستم ۳۰ ساله شدن فیلم «جان سخت» را با نمایش آن در فضای بیرونی برج فاکس پلازا که در این فیلم لوکیشن برج داستان بود، جشن گرفت.

صدها نفر نیز در پشت بام یک پارکینگ طبقاتی مجاور برج جمع شدند تا تماشای برج دویلز فیلم «سخت جان» را تجربه کنند.

برای تصویر کردن این برج که در حکم یکی از شخصیت‌های فیلم «جان سخت» بود، برج فاکس پلازا متعلق به کمپانی فاکس قرن بیستم برای صحنه‌های بیرونی و داخلی فیلم مورد استفاده قرار گرفت.

مجموعه فیلم‌های «جان‌سخت» شامل ۵ قسمت است که اولین آن‌ها سال ۱۹۸۸ و پنجمین آن در ۲۰۱۳ ساخته شد. شخصیت اصلی این فیلم‌ها جان مک‌کلاین با بازی بروس ویلیس است. او بازرس پلیس نیویورک است و در هر قسمت خود را درگیر یک حمله تروریستی می‌بیند. بازی‌ها و کمیک‌بوک‌های زیادی بر اساس این فیلم ساخته و نوشته شده‌اند.

این مجموعه که با بودجه ۳۹۰ میلیون دلار ساخته شد، نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار در سراسر جهان فروش کرد.

«جان سخت» اصلی به کارگردانی جان مک‌تیرنان و بر مبنای فیلمنامه استیون دسوزا و جب استارت ساخته شد و علاوه بر بروس ویلیس، آلن ریکمن، بانی بدیلیا، رجینالد ول جانسون و الکساندر گودونوف از بازیگران آن بودند.

پیش از نمایش فیلم یک تور برای مطبوعاتی‌ها برگزار شد که زوایای مختلف این برج را معرفی می‌کرد. در این بازدید گفته شد از نظر فیزیکی برجی شبیه آنچه در فیلم ارایه شده نمی‌تواند وجود داشته باشد اما به مدد فیلمبرداری و تدوین فوق العاده آن، این جلوه‌های بصری در فیلم ایجاد شد.

«جان سخت» نامزدی اسکار را برای تدوین، صدا و جلوه‌های تصویری دریافت کرد و راهگشای فیلم‌هایی مشابه در تاریخ سینما شد.

این فیلم در فهرست ۵۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما از سوی امپایر، در جایگاه ۲۹ قرار دارد و به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های اکشن با موضوع کریسمس خوانده شده است.

برای ایفای نقش اصلی فیلم ابتدا فرانک سیناترا در نظر گرفته شد اما از آنجا که او آن زمان ۷۰ ساله بود، ایفای این نثش را نپذیرفت و بعد بازیگران مختلفی از سیلوستر استالونه تا هریسون فرود، دون جانسون، داستین هافمن و وارن بیتی مورد توجه قرار گرفتند و در نهایت این بروس ویلیس بود که در نقش اصلی آن ظاهر شد.

ریچارد گر، برت رینولدز و کلینت ایستوود از جمله بازیگرانی بودند که ایفای این نقش را رد کردند.

 

 

منبع: مووی مگ

 

 

ارسال دیدگاه