گپ فیلم - جدال نتفلیکس و استیون اسپیلبرگ درباره مقررات اسکار

جدال نتفلیکس و استیون اسپیلبرگ درباره مقررات اسکار

جدال نتفلیکس و استیون اسپیلبرگ درباره مقررات اسکار

تلاش استیون اسپیلبرگ برای تغییر مقررات جوایز اسکار و ممنوع کردن حضور تولیدات شبکه‌های آنلاین مانند نتفلیکس در این رقابت با واکنش‌های متعددی مواجه شده است. بعد از چند سینماگر، خود نتفلیکس هم در اکانت توییتر خود پاسخ غیرمستقیم به کارگردان باسابقه داده است.

اسپیلبرگ که اکنون رئیس شاخه کارگردانان در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی است، قصد دارد در نشست آینده مدیران آکادمی پیشنهاد تغییر مقررات اسکار را بدهد که بر اساس آن فیلم‌هایی که اولین بار به واسطه شبکه‌های استریم و آنلاین عرضه می‌شوند یا اکران سینمایی کوتاه مدت دارند، به جای رقابت در اسکار باید برای شرکت در جوایز امی (موسوم به اسکار تلویزیون) مجاز به شرکت باشند.

این اقدام اسپیلبرگ بعد از آن انجام می‌شود که فیلم «رم» ساخته آلفونسو کوارون امسال در مراسم اسکار سه جایزه به خود اختصاص داد.

از زمان علنی شدن نیست اسپیلبرگ برای تغییر مقررات، چند سینماگر واکنش منفی نشان دادند و امروز هم نتفلیکس بدون نام بردن از اسپیلبرگ به او پاسخ داده است.

در اکانت رسمی این شبکه مشهور این جملات نوشته شده:

«ما سینما را دوست داریم. چند چیز دیگر هم که دوست داریم:

- دسترسی مردمی که بضاعتش را ندارند یا در شهرهایی زن کی می‌کنند که سالن سینما ندارد.

- اجازه دادن به همه در هرجا برای لذت بردن از عرضه همزمان

- در اختیار گذاشتن روش‌های بیشتر به فیلمسازان چ برای ارائه هنر.»

اسپیلبرگ پیش از این هم ناخرسندی خود از پررنگ شدن حضور شبکه‌های آنلاین در صنعت سینما را اعلام کرده بود. از نظر او و عده دیگری از فیلمسازان سرشناس، نتفلیکس و شبکه‌های مشابه در سال‌های اخیر افراد بیشتری را تشویق می‌کنند که به جای فیلم دیدن روی پرده سالن‌های سینما در خانه فیلم‌ها را تماشا کنند.

 

 

منبع: آی سینما

 

 

ارسال دیدگاه